top of page

HARİKA KAYNAKLAR
(Sıralama Aklımıza İlk Gelen Kriterine Göre)

Bloglar

1. mserdark.com

Serdar Kuzuloğlu'nun teknoloji, web dünyası, yazılım, seyahat, felsefe, sosyoloji gibi alanlarda ufuk genişletici yazılarını paylaştığı şahane bir blog. 

2. mahfiegilmez.com

Daha bilinçli bir vatandaş olmak, sistemin işleyişini daha iyi anlamak istiyorsanız Mahfi Eğilmez'in blogu çok okunanlar listenizde olmalı. Ben anlamam demeyin. Hocamız tüm o karmaşık ekonomik terimleri, teorileri herkesin anlayacağı dilden aktarıyor. 

 

3. evrimagaci.org

Bilim anlatıcılığı denildiğinde akla ilk gelen isim şüphesiz ki Evrim Ağacı. Çünkü arkasında toplumu aydınlatma amacıyla yola çıkmış çok çalışkan, çok parlak insanlar var. 

 

4. pazarlamasyon.com

Pazarlama dünyası, girişim dünyası ve bu dünyalardaki gelişmeler ile ilgili neredeyse her türlü bilgiye ulaşabileceğiniz bir blog. 

 

5. seyler.eksisozluk.com

Ekşi sözlük'teki en sevilen entry'lerın toplanıp düzenlendiği içeriklerden oluşan hem eğlenceli hem öğretici bir web sitesi.

 

6. Medium.com

İstediğiniz her konuda eğitici ve ufuk açıcı içeriklere ulaşabildiğiniz, isterseniz yazılarınızı paylaşabildiğiniz şahane bir platform.

 

7. Pocket.com

Pocket de medium gibi çeşitli kaliteli içeriklere ulaşabileceğiniz bir site. Ama artı bir özelliği daha var. Online ortamda bir yazı okuyorsunuz fakat zamanınız olmadığı için yarıda bırakmak zorundasınız. “add to pocket” diyerek Pocket'e ekliyorsunuz ve yarım bıraktığınız yazıyı daha sonra okuyabiliyorsunuz. 

 

8. Webrazzi.com

İnternet ve dijital teknoloji, yatırım ve girişim alanlarındaki gelişmeleri paylaşan değerli bir platform. 

 

9. Kigem.com

Yazar Mümin Sekman öncülüğünde kurulmuş çok başarılı bir kişisel gelişim platformu.

 

10. Girisimcikafası.com

Girişimcilik, motivasyon, inovasyon gibi alanlarda oldukça ilgi çekici içerikler paylaşan bir platform. 

 

 

Youtube Kanalla

 

1. Açık Beyin

İnsanı ve insan zihnini daha iyi anlamak istiyorsanız tam sizlik bir kanal. İzlediğiniz her bir içerikle hayata ve insana bakışınız değişecek. 

 

2. Barış Özcan

Çektiği her içeriğin hakkını veren, bildiklerini çok etkileyici bir biçimde aktaran bir adam Barış Özcan. 

 

3. Zihnimin Kıvrımları

Serdar Kuzuloğlu’nun zihnine yolculuk yaptığınız, harika konular ve tespitleri ile not alarak dinlenesi, ufuk açıcı bir video kanalı. Bu arada aynı isimli podcast kanalı da var. 

 

4. Çeviri Konuşmalar

Dünyada bir iz bırakan değerli insanların konuşmalarının ve röportajlarının çevirilerinin yer aldığı çok faydalı ve çok değerli bir platform. 

 

5. Haluk Tatar

Kişisel gelişim, yabancı dil, finans, girişimcilik ve daha birçok alanda etkileyici içeriklerin paylaşıldığı, oldukça başarılı bir kanal. 

 

6. Güçlü Psikoloji

Psikoloji ve kişisel gelişim ile ilgilenenlerin kaçırmaması gereken, ilgi çekici içeriklerin yer aldığı bir kanal. 

 

7. Gelecek Bilimde

Bilime dair her türlü konunun konuşulduğu, zaman zaman alanında uzman konukların da ağırlandığı şahane bir kanal. 

 

8. StoryBox

İnsan hikayeleri anlatan, oldukça ilham verici bir kanal. Girişimcilikten spora, güncel konulardan yeni dünyaya kadar birçok alanda içeriğe ulaşabilirsiniz. 

 

9. Hikmet Anıl Öztekin

"Ne için varsan, O'nun için yaşa." sloganıyla yola çıkan Anıl Bey'in insanı motive eden, verimlilik, farkındalık ve minimalizm içeriklerinin yer aldığı bir kanal. 

 

10. BiyOOgrafi TV

Dünyada bir iz bırakmış insanların yaşamlarının anlatıldığı, çok keyifli ve ilham veren bir kanal. 

 

 

Podcast Kanalla

 

1. Lumost

Mümtaz Demirci’nin güncel strateji ve finans konuları üzerine çok kaliteli bir podcast serisi.  

 

2. Değer Yaratmanın Formülü

Mete Yurtsever'in podcasti şirketlerin değer yaratmasının çalışan ve müşterilerine insan odaklı yaklaşmalarıyla mümkün olacağını, tasarım odaklı düşünme, davranış psikolojisi, inovasyon ve yaratıcılık alanında uzman yerli ve yabancı, profesyonel ve akademisyenlerin görüşleri ışığında ele alıyor.

3. Girişimci Muhabbeti

Girişimcilik ve yatırımcılık ile ilgileniyorsanız kaçırmamanız gereken, çok kaliteli, hem eğlenceli hem öğretici bir podcast yayını.

4. Açık Bilim

Bilime aşık iki insanın, birbirinden ilgi çekici bilim konseptli konuları, Muhabbet Teorisi, Yarından Hikayeler gibi belli ana başlıklar altında işledikleri bir podcast yayını.

5. Ha Geldi, Ha Gelecek

Aykut İbrişim’in ‘’Teknoloji hayatımızı nasıl etkiliyor?’’, ‘’Gelecekte nasıl etkileyecek?’’ gibi sorular ışığında ele aldığı konulardan oluşan bir podcast yayını.

6. Nasıl Olunur

Nilay Örnek'in alanında başarılı ve iz bırakmış kişileri konuk aldığı ve birlikte çok keyifli ve ilham verici sohbetler gerçekleştirdiği, oldukça geliştirici bir kanal. 

7. Esmiyor Podcast

Çağımızın en önemli sorunlarından biri olan iklim krizini çok başarılı şekilde ele alan bir podcast kanalı. 

8. Bir Yaşam Felsefesi Olarak Girişimcilik

Fikirlerinizi hayata geçirme yolunda sizi motive edecek bir kanal.  

9. Capslock

Başarılı girişimciler ve iş insanlarıyla sohbet edilen, epey ufuk açıcı bir podcast kanalı. 

10. Finansal Özgürlük

Finansal özgürlük kazanma yolunda size rehber olabilecek bir kanal. Kişisel yatırım ve finans alanındaki konuların oldukça basit bir dille anlatılıyor olması ile öne çıkıyor. 

11. Biyografik Bilim: Bilim İnsanlarının Ağzından Hayatları

Tesla'dan Marie Curie'ye, Newton'dan Einstein'a dünyaca ünlü bilim insanlarının hayatlarının kendi anlatımları ile aktarıldığı şahane bir kanal. 

 

 

Twitter Hesapları

 

1. @TansuYegen

Teknoloji ve bilimle ilgili etkileyici videoları ile twitter kullanıcılarına katkıda bulunan bir hesap. 

 

2. @cagrimbakirci

Yıllardır bilgi ve tecrübelerini paylaşmayı, bilimi yaymayı görev edinmiş çok değerli bir insan Çağrı. 

3. @UmbertoArte

Eğer görsel sanatlarla ilgileniyorsanız mutlaka göz atmanız gereken bir hesap. 

 

LinkedIn Hesapları

 

1. Serhat Tatlı  

Sağlam bir bilgi birikimine sahip olan ve bildiklerini paylaşmaktan çekinmeyen insanlara her zaman ayrı bir hayranlık beslerim. İşte Serhat da onlardan birisi.  

 

2. Hülya Mutlu 

Hem eğlendiren hem düşündüren, LinkedIn’i daha renkli bir hale getiren, samimi birisini mi arıyorsunuz? Hülya Mutlu’nun ta kendisi.  

 

3. Gamze Nurluoğlu 

Sosyal medya, dijital kimlik, kişisel markalama alanlarında paylaşımlarıyla öne çıkan, öğrenmeye ve öğretmeye aşık, çok değerli bir insan Gamze.  

4. Mürsel Çavuş

Eğer okumaya ve yazmaya karşı tutkunuz varsa Mürsel Hanım, LinkedIn üzerinden ilk takip edeceğiniz kişilerden biri olmalı. Hem öğretici hem de geliştirici paylaşımlarıyla sizi aydınlatacak bir insan. 

5. Leyla Alaton

Kadın hakları ve girişimcilik konularında bilgi ve tecrübelerinden her insanın yararlanması gerektiğini düşünüyorum. Çevresini aydınlatmaktan asla vazgeçmeyen çok değerli bir insan Leyla Hanım. 

6. Umut Ekmekçi 

İnovasyon, teknoloji, girişimcilik gibi alanlarda değerli bilgi ve tecrübelerini paylaşan, öğretici ve geliştirici içerikleriyle ufuk açan çok başarılı bir isim. 

7. Sude Belkıs Akgün

Özellikle sektör eleştirileri ile Linkedin'de Y kuşağının en eğlenceli, en özgün temsilcisi. 

 

Kitaplar

1. İnsanın Fabrika Ayarları (Sinan Canan)

Sinan Canan, üç ciltlik kitap serisiyle (Beden - ilişkiler ve stres - sınırları aşmak) her yönümüzle kendimizi anlamaya ve doğru bir hayat yaşamaya davet ediyor.

 

2. İnsan Olmak (Engin Geçtan)

İnsana kendini tanıtan, sorgulatan çok değerli bir kitap. Okuduktan sonra insanlar, hayat ve ilişkilere karşı bakış açınız değişecek ve katbekat gelişecek. 

 

3. Ne Yapabilirim? Geleceğe Kartpostallar (Gündüz Vassaf)

Vassaf'ın modern çağın toplumsal sorunları karşısında ezilen, kendini küçük gören, çaresiz görünen düşünceli ve çaresiz insanların “ne yapabilirim?” sorusuna cevap vermeye çalıştığı bir kitap. 

 

4. Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır (Ahmet Şerif İzgören)

Kısa sürede bitireceğiniz, hem çok samimi ve eğlenceli hem de hayatınızı sorgulatacak bir İzgören eseri. 

Eğer motivasyon eksikliği yaşıyorsanız size gerekli enerjiyi vereceğine de emin olabilirsiniz. 

 

5. Dansla İşe Gitmek (Warren Buffett)

Warren Buffett’in 46 yıllık kariyerine ışık tutan, ufuk açan ve ilham veren bir kitap.  

 

6. Sıfırdan Bire (Peter Thiel)

Bir girişim neden başarısız olur? Girişimde yapılan en büyük hatalar nedir?  Girişim neden başarılı olur? gibi soruların yanıtını bulacağınız, birbirinden farklı bakış açıları kazanmanızı sağlayacak bir kitap. 

 

7. Orijinaller (Adam Grant)

Yeni bir iş kurmak istiyorsanız veya alanınızda fark yaratmak, haddinizi aşmak istiyorsanız orijinal olmanız, diğer insanlardan ayrılmanız gerekiyor. 

Peki ama nasıl? Adam Grant size orijinal olma becerisi kazanmanız için harika ipuçları sunuyor.  

 

8. Einstein: Yaşamı ve Evreni (Walter Isaacson)

Einstein’ın hayatının en kapsamlı şekilde anlatıldığı kitap diyebiliriz. Karakteri, çalışmaları, çalışma biçimi, özel hayatı ile dünyanın en zeki adamını tanıyorsunuz.  

 

9. Bir Tek Şey (Gary Keller)

Olağanüstü başarılara imza atabilmemizin önündeki en büyük engellerden birisi de çalışma verimliliğimizin olmayışıdır. Peki çalışma verimliliğimizi nasıl arttırabiliriz? Cevabı kitapta. 

 

10. Ye O Kurbağayı (Brian Tracy)

”İşleri savsaklamaktan vazgeçmenin, ataletten kurtulmanın ve her koşulda başarılı olmanın 21 olağanüstü yolu.” alt başlığı ile sunulmuş, etkili ve motive edici bir kitap.  

Okurken tüm hayatınızı gözden geçireceksiniz.

 

11. Ortalamanın Sonu (Todd Rose)

Yaşadığımız yüzyılda ’’ortalama olmak’’ artık bir sorun haline geliyor. Bu yüzyıl, başarılı olmak için ortalamanın dışına çıkmamız, kendi yolumuzu kendimiz çizmemiz gereken bir yüzyıl.  

”Peki ortalamadan sapmanın tehlike olarak görüldüğü bir dünyada bunu nasıl başaracağız?” sorusunu cevaplayan, tüm hayatınızı sorgulatacak ve sizi harekete geçirecek bir kitap.  

 

12. Yaratıcı Tür ( David Eagleman ve Anthony Brandt)

”Fikirler dünyayı nasıl yeniden yaratıyor?” alt başlığı ile bir çırpıda okunan, insanın ufkunu genişleten tespit ve önerilerle dolu bir kitap.

 

13. Ustalık (Robert Greene) 

Dahi olarak nitelendirilen insanların hayat hikayelerinden örnekler vererek, bu insanların izledikleri yolları, güce ve başarıya nasıl ulaştıklarını, sırlarını anlatıyor bu kitabında Greene.

14. Alışkanlıkların Gücü (Charles Duhigg)

İnsanın kazandığı alışkanlıkların, hayatındaki inanılmaz etkisini, örneklerle birlikte anlatıyor Duhigg.  Gerçekten özümsenerek okunursa insanın hayatını değiştirebilecek bir kitap.

 

15. Outliers (Malcolm Gladwell)

Gladwell, başarının asla şans eseri olmadığını bir çok parametreye dayanarak ve bu parametrelere örnekler vererek anlatıyor.  

Büyük başarıların asıl belirleyicilerinin neler olduğunu öğreneceğiniz, şahane bir kitap.  

 

16. Akıllı Yatırımcı (Benjamin Graham)

Her yatırımcının veya yatırım dünyasına yeni gireceklerin mutlaka okuması gereken, gayet anlaşılır dille yazılmış, rehber niteliğinde bir başyapıt.  

 

17. Geleceği Keşfedenler Dijital Çağın Biyografisi (Walter Isaacson)

Dijital çağa nasıl, hangi yollardan, kimlerin katkılarıyla geldiğimizi anlatan enfes bir biyografi romanı.

 

18. Bir Atı Kanatlandırma Sanatı  (Kevin Ashton)

“Yaratıcılığın sihirli değneği sadece özel insanların mı eline tutuşturulmuştur? Yaratıcı zekâya ulaşmanın kılavuzu var mıdır?” gibi sorular ışığında  yaratıcılığın istisnasız hepimizin içinde olduğu ve bunu nasıl kullanmamız gerektiğini yaşanmış hikayeler ile anlatıyor Ashton.  

 

19. Statü Endişesi (Alain De Botton)

İnsanı yiyip bitiren statü endişesinin nereden kaynaklandığını ve onu yenmek için neler yapabileceğini anlattığı, çok vurucu  ve ufuk açıcı tespitlerin yer aldığı şahane bir Botton kitabı.  

 

20. Sanatçı Gibi Düşün (Will Gompertz)

”Hepimiz sanatçıyız” diyerek başlayan kitap, daha verimli ve daha yaratıcı bir hayata kavuşmak için nasıl düşünmeli, nasıl hareket etmemiz gerektiğini harika örneklerle anlatıyor.  

bottom of page